انتشارات رویان پژوه
ورود / عضویت
دسته بندی محصولات
ورود

مدیریت استرس اصول و راهبردهای سلامت و بهزیستی

مدیریت استرس اصول و راهبردهای سلامت و بهزیستی
سال چاپ :۱۴۰۲
نوبت چاپ :اول
تعداد صفحات :۲۷۹
قطع :وزیری- جلد شومیز - تک رنگ
شابک :9786223202407
کد شناسایی محصول: 207438
انتشارات : رویان پژوه
قیمت : ۳,۸۰۰,۰۰۰ ریال
۱۵% تخفیف دائمی خرید آنلاین : ۳,۲۳۰,۰۰۰ ریال

کتاب مدیریت استرس

اصول و راهبردهای سلامت و بهزیستی


کتاب در دو بخش و هشت فصل تدوین شده است. بخش نخست که به تشریح ماهیت استرس اختصاص یافته است، حاوی سه فصل است.

در فصل نخست، ماهیت استرس، مفهوم زیربنایی تغییر، تعریف استرس، نظریه های مربوط به پاسخ استرس، انواع استرس، علل و عوامل استرسزا، و رویکردهای معطوف به مطالعه ی استرس گنجانده شده است. در فصل دوم به جامعه شناسی استرس پرداخته شده است. در این فصل، زمینه های اجتماعی شکل گیری استرس در قرن حاضر، بردگی انسان توسط فناوری (تکنواسترس)، سمیت دیجیتال، افول مدنیت، گسست های محیطی، استرس شغلی، و استرس نژادی و جنسیتی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. فصل سوم با هدف تشریح فیزیولوژی و زمینه های زیستی استرس، به توضیح ساختاری و عملکردی سیستم عصبی و دستگاه غدد درونریز انسان، پرداخته و از این طریق به همکاری پیچیده ی این دو سیستم در راه اندازی پاسخ استرس و انواع آن از نظر ماندگاری، اشاره کرده است.

بخش دوم- چنانچه گفته شد- در قالب پنج فصل با هدف مهارت آموزی خوانندگان محترم، به معرفی تفصیلی تکنیک های آرام سازی اختصاص یافته تا آنان را در مدیریت علمی استرس خود، توانمند سازد. از این رو در اولین گام و در فصل چهارم، تکنیک تنفس دیافراگمی آورده شده است. در این فصل ضمن مقایسه ی تنفس دیافراگمی با تنفس معمول، نحوه و مکانیسم تاثیرگذاری تنفس دیافراگمی بر رفع استرس توضیح داده شده است. همچنین در قالب گام هایی شمرده و دقیق، مراحل انجام تنفس دیافراگمی و انواع وضعیت های انجامی آن، تشریح شده است. در فصل پنجم با هدف سمزدایی ذهن از بمباران اطلاعاتی روزانه و دریافت های حسی و متعاقب آن بیش باری حسی، تکنیک مراقبه و ذهن آگاهی معرفی شده است. در این فصل به تفصیل به زمینه ی تاریخی این تکنیک و انواع مراقبه پرداخته شده و در نهایت، گامهای عملی و دقیق مراقبه همراه با توضیحات لازم، فهرست شده است. فصل ششم به تکنیک هاتا یوگا اختصاص یافته است. در فصل یاد شده، ضمن معرفی دورنمای تاریخی این تکنیک، به اثرات فیزیولوژیکی و روان شناختی آن و انواع حرکات کششی و تعادلی این تکنیک، و همچنین آساناهای هاتا یوگا و ده ها موضوع دیگر اشاره شده است. 27 حرکت کششی و تعادلی که برای مراقبه و ذهن آگاهی، ضروری اند و بعد از انجام آنها، ذهن و بدن در حالت آرامش قابل توجّه قرار میگیرند، همراه با تصاویر گویا، به تفصیل معرفی شده اند. فصل هفتم به تصویرسازی ذهنی و تجسم پرداخته است. ساخت این فصل به گونه ای است که ضمن اشاره به زمینه ی تاریخی تصویرسازی ذهنی، به نحوه ی بهره گیری روانشناسی مدرن امروزی در قالب تکنیک حساسیت زدایی منظم ولپی نیز اشاره شده است. همچنین در این فصل، شیوه ی استفاده از تصویرسازی و تجسم ذهنی برای مقابله با استرس با جزئیات کافی بحث شده است. ناگفته نماند که در فصل هفتم، به چگونگی تأثیر تصویرسازی و تجسم ذهنی در مهار و حتی درمان بیماریهای صعب العلاج بدنی نیز پرداخته شده است. در همین فصل، مباحث نوین نوردرمانی و رنگدرمانی به همراه تحقیقات مرتبط نیز گنجانده شده است. و در نهایت، فصل انتهایی کتاب- فصل هشتم- به موسیقی درمانی اختصاص یافته است. در این فصل ضمن مرور تاریخچه ی بهره گیری انسان از موسیقی در هنگام مواجهه با تنش های زندگی، به نحوه ی تأثیر فیزیولوژیکی و روان ّ شناختی موسیقی بر کاهش استرس و حتی القای آرامش از دید نظریه های مختلف، اشاره شده و با تقسیم موسیقی به انواع استرس زا و استرس زدا، به معرفی موسیقی های آرام بخش پرداخته و با بحث گام هایی برای آغاز موسیقی درمانی پایان یافته است.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم حتما فهرست و پیش گفتار را ملاحظه بفرمایید:

دانلود فهرست و نمونه متن کتاب:

.

ورود به صفحه اینستاگرام:

اخبار

ناشران شایسته تقدیر سی امین جشنواره کتاب سال دانشجویی معرفی شدند

آیین اختتامیه سی‌امین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی با تقدیر از برگزیدگان جشنواره، ناشران برتر، استاد خادم کتاب، مروج کتاب و استاد برجسته در حوزه تالیف برگزار شد. اختتامیه سی‌امین جشنواره ملی ...
files-pezeshki-news-images-3942ffa61d331728fcb88745dbb19a2e.jpg